Najstarsze kino w Polsce

Wiecie, że najstarsze kino w Polsce działało w Łodzi? To w sumie nic dziwnego, bo Łódź słynie nie tylko z przemysłu włókienniczego, ale także z produkcji filmów. To tutaj mieści się najsławniejsza szkoła filmowa, popularnie nazywana „Filmówką”.

Druga młodość najstarszego kina w Polsce

Oczywiście stare kino zostało zamknięte, ale… teraz znowu działa! Właściciele mieszczącego się w podwórku, przy słynnej ul. Piotrkowskiej 120, filmowego hotelu Stare Kino Cinema Residence ponownie uruchomili… pierwsze w Polsce kino stacjonarne. Wyobraźcie sobie, że działało ono ponad 100 lat temu. Nie obeszło się bez wsparcia, którego udzieliło Kina Tatry i festiwal filmowy PGNiG Transatlantyk – ale można oglądać tu klasyczne filmy polskiej kinematografii z taśm 35 mm. I to aż dwa razy w tygodniu!

Łódź – miasto filmów

Pierwszy film w Łodzi wyświetlono w środku lata w 1896 roku. Był to pokaz z projektora Tomasa Edisona, lecz już rok później zaczęto wykorzystywać kinematograf braci Lumiere (cztery lata po jego opatentowaniu). Takie pokazy zaczęły odbywać się coraz częściej w różnych parkach. Na pierwsze w Polsce kino stacjonarne trzeba było jeszcze poczekać – zostało uruchomione w 1899 roku przez braci Krzemińskich. Zmieniało jednak swoje nazwy – na początku funkcjonowało jako Teatr Żywych Fotografii, następnie Gabinet Iluzji, potem Biograf.

Ponad 100 lat tradycji filmowej

Widzowie oglądali filmy w lokalu przy ul. Piotrkowskiej 120. Krzemińscy postarali się o wspaniały kinematograf od braci Lumiere, a także pierwsze filmy, m.in. „Wyjście robotnic z fabryki Lumiere’a w Lyonie”. Wkrótce jednak zmieniono siedzibę kina na Piotrkowską 17, a następnie na Nowy Rynek (obecnie plac Wolności). Próby zaszczepienia tej mody poczynili także w innych miastach, m.in. w Warszawie Włocławku i Częstochowie.

Powrót kina na taśmach 35 mm

Dziś to wyjątkowe miejsce przeżywa drugą młodość! Właściciele hotelu Stare Kino Cinema Residence uruchomili je ponownie. Brak dokumentacji podpowiadającej, gdzie konkretnie była sala kinowa, spowodował, że podjęto decyzję o urządzeniu jej w piwnicy. To jeszcze bardziej buduje atmosferę! Wszystkie filmy będą wyświetlane z tradycyjnych taśm 35 mm. Co można będzie obejrzeć? M.in. kultową „Ziemię obiecaną”, Zakazane piosenki”, klasyki z kina moralnego niepokoju itd.

Karolina, foto: Free-Photos/Pixabay